Spotkanie opłatkowe w PPK
|
To już ostatnie dni działalności świetlicy opiekuńczo – wychowawczej z elementami socjoterapii oraz Klubu Młodzieżowego w 2014 roku, które działają przy Punkcie Pomocy Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu. Dlatego w dniu 11 i 12 grudnia 2014 roku, odbyły się Spotkania Opłatkowe, dzieci i młodzieży biorących udział, na co dzień, w zajęciach socjoterapeutycznych i innych działaniach, które prowadzone są przez kadrę opiekuńczo wychowawczą. W Spotkaniu Opłatkowym z dziećmi wzięła udział Pani Elżbieta Gawryjołek – Kierownik Biura Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Brzeg, Pani Anna Owczar – zastępca Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu, wychowawcy oraz dzieci z rodzin potrzebujących wparcia. Uroczystości odbyły się w jednej z brzeskich restauracji oraz w miejscu – Świetlicy- gdzie dzieci, na co dzień, realizują zaplanowane zajęcia. Tam mogły czuć się swobodnie, ale nie mniej jednak- były bardzo przejęte tak ważnym w życiu dla każdego chrześcijanina spotkaniu. Dzięki pozyskanym środkom finansowym na działalność Świetlicy w 2014 roku- dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia- mogły przeżyć normalną- domową Wigilię. Na stołach znalazły się pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z uszkami, smażona ryba, ciasto i ulubione przez dzieci napoje. Wszystko odbywało się w rodzinnej atmosferze przy dźwiękach znanych i lubianych Kolęd- śpiewanych również przez obecne na Spotkaniu Opłatkowym dzieci. Podczas tego ostatniego w 2014 roku spotkania Klubu Młodzieżowego i Świetlicy opiekuńczo – wychowawczej z elementami socjoterapii dzieci zostały obdarowane paczkami, w których znajdowało się wiele słodkości, natomiast ich rodzice otrzymali paczki żywnościowe, które pozwolą wzmocnić ich domowe spotkania rodzinne – Wigilię.
Kierownik PPK Brzeg Ryszard Lau
|
Szkolenie Zespołu Interdyscyplinarnego w PPK Brzeg
W związku z potrzebą podnoszenia kwalifikacji/umiejętności, w dniu 11 grudnia 2014 roku w Punkcie Pomocy Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu- odbyło się szkolenie dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie powołanego uchwałą nr VIII/48/11 Rady Miejskiej w Brzegu oraz Zarządzeniem nr 831/2012 Burmistrza Miasta Brzegu. Zespół Interdyscyplinarny prowadzi swoje działania na podstawie zatwierdzonego przez Burmistrza Regulaminu. Zespół Interdyscyplinarny składa się z siedmiu członków, którzy zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów powołani są z określonych rozporządzeniem obszarów. W Brzegu są to: Ryszard Lau -Przewodniczący ZI – Kierownik Punktu Pomocy Kryzysowej, Michał Kwiatkowski – terapeuta PPK Brzeg, Edyta Ejsmont – Kurator SR w Brzegu, Barbara Górzyńska – Brzeskie Centrum Medyczne, Dorota Majewska – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, Sławomir Spychała – Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Marek Wyka – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji. W szkoleniu Zespołu w dniu 11 grudnia 2014 roku wzięła udział również zastępca Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Anna Owczar, która w codziennej pracy, wspomagając pracowników socjalnych, spotyka się z podejrzeniem stosowania przemocy w rodzinie. Szkolenia dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego przeprowadził trener Dolnośląskiego Centrum Psychoterapii z Wrocławia i trwało około sześciu godzin zajęć, prowadzonych głównie w formie warsztatowej, co znacznie podnosi jakość szkolenia. Podnoszenie umiejętności w różnych formach szkoleniowych pozwala nam na jeszcze lepsze działania, podejmowanie odpowiednich decyzji w celu pomocy rodzinom zamieszkałym w Brzegu , w których jest prowadzona procedura Niebieskiej Karty – czyli rodzinom, w których zachodzi podejrzenie stosowania przemocy domowej.
Kierownik PPK Brzeg Ryszard Lau |
Akcja Zima 2014/2015
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu, wzorem ubiegłych lat, kierując się troską o wszystkie osoby pozbawione miejsca zamieszkania, bezdomne, bez dachu nad głową - rozpoczął wdrażanie zadania pod nazwą: „Akcja zima 2014/2015”, którego celem jest zapewnienie potrzebującym schronienia, gorącego posiłku oraz niezbędnej odzieży.
W przypadku niepokojących sytuacji dotyczących osób bezdomnych prosimy o pilny kontakt z:
- Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brzegu /077 416 99 93, 404 55 95/,
- Komendą Powiatową Policji w Brzegu /77 404 00 03/,
- Strażą Miejską w Brzegu /77 416 06 60/.
Dzięki wspólnym wysiłkom osoby bezdomne nie będą skazane na doświadczanie negatywnych skutków zimy
|
APEL DO MIESZKAŃCÓW BRZEGU: POMÓŻMY BEZDOMNYM PRZETRWAĆ ZIMĘ
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Brzegu, zwraca się z prośbą do mieszkańców naszego miasta oraz lokalnych instytucji w Brzegu, o zachowanie szczególnej czujności wobec zauważonych osób bezdomnych na klatkach, korytarzach, w piwnicach, strychach oraz innego typu pomieszczeniach niemieszkalnych.
Wszelkie informacje nt. w/w osób prosimy kierować do:
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu, ul. Jablkowa 5,
nr. tel. /077/ 416-99-93 oraz /077/ 404-55-95.
-SCHRONIENIA W SCHRONISKU;
-POSIŁKU;
-ZAKUPU OPAŁU;
-CIEPŁEJ ODZIEŻY.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
Spotkanie pedagogów brzeskich szkół w PPK Brzeg
Wszystkim brzeskim pedagogom dobrze znany jest problem przemocy oraz problem, z którym na co dzień musimy
mierzyć się w brzeskich placówkach edukacyjnych, czyli sięganie po narkotyki przez dzieci i młodzież. To właśnie z tą problematyką związane było spotkanie w dniu 18 listopada 2014 roku wszystkich pedagogów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu miasta Brzeg w Punkcie Pomocy Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu.
Spotkanie rozpoczął Kierownik PPK Brzeg – Ryszard Lau, który przedstawił pedagogom informacje o działalności Punktu Pomocy Kryzysowej w formie krótkiego sprawozdania dotyczącego specjalistów przyjmujących w Punkcie ( psychologów, terapeutów, pedagogów, radcy prawnego i prawnika ) , działań Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Roboczych, które to zajmują się problematyką przemocy w rodzinie, a problem przemocy jest duży przez co w 2014 roku zespoły zajmujące się przemocą w rodzinie musiały się spotkać ok. 180 razy. Kierownik omówił również działalność świetlicy opiekuńczo- wychowawczej z elementami socjoterapii oraz Klubu Młodzieżowego, w których realizują swoje zainteresowania dzieci ze szkół podstawowych i młodzież brzeskich gimnazjów.
Ważnym punktem wspólnego spotkania było poruszenie problematyki narkotyków w brzeskich szkołach. Na spotkaniu obecny był terapeuta uzależnień – Pan Paweł Andrzejuk, który dzięki pozyskanym środkom finansowym Burmistrza Brzegu pomoże nam wszystkim w tej problematyce, poprzez spotkania indywidualne / terapie z wybranymi uczniami brzeskich szkół oraz przez zajęcia warsztatowe, które stopniowo zostaną przeprowadzone we wszystkich brzeskich placówkach edukacyjnych. Na spotkaniu zostały ustalone konkretne terminy zajęć profilaktycznych, które zostaną przeprowadzone na przełomie miesiąca listopada i grudnia 2014 roku.
Był to drugie spotkanie pedagogów szkolnych w 2014 roku w Punkcie Pomocy Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Takie konferencje są bardzo ważne, ponieważ pozwalają znaleźć wspólny „złoty środek”, który miejmy nadzieję wzmocni w odpowiednim / pozytywnym myśleniu brzeską młodzież, a ta wybierze dobry / odpowiedni kierunek swojej przyszłości. Natomiast obecność pedagogów szkolnych na Grupach Roboczych pozwoli bardziej poznać dzieci, młodzież i ich rodziny w celu znalezienia takiego „złotego środka”, który zlikwiduje w przyszłości problem przemocy w rodzinie.
Kierownik PPK Brzeg
Ryszard Lau
Informacja
Informujemy,że w dniu 21.11.2014r. w związku z szkoleniem pracowników:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej będzie czynny do godziny 13:15
Dzienny Dom Pomocy oraz Punkt Pomocy Kryzysowej będą czynne do godziny 14:00
Informacja
Informacja
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu informuje, że w związku z podpisaniem porozumienia z Powiatowym Urzędem Pracy w Brzegu odnośnie platformy SEPI, kompleksowemu rozwiązaniu informatycznemu umożliwiającemu podmiotom administracji publicznej bezpieczny i natychmiastowy dostęp do niezbędnych informacji od 01.10.2014r nie ma konieczności osobistego dostarczania zaświadczeń z Powiatowego Urzędu Pracy w Brzegu.
APEL DO MIESZKAŃCÓW BRZEGU
APEL DO MIESZKAŃCÓW BRZEGU
W związku z doniesieniami medialnymi, dotyczącymi dokonywania oszustw i kradzieży przez osoby podające się za pracowników socjalnych (pracowników opieki społecznej) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu informuje, że :
- pracownicy socjalni zazwyczaj odwiedzają osoby/rodziny w związku ze złożeniem przez nie podania o pomoc lub w zakresie innej sprawy załatwianej przez ww. osoby w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.
- pracownik socjalny, w wyjątkowych sytuacjach (zgłoszenie przez inne osoby lub instytucje, że dana osoba/rodzina potrzebuje pomocy itp.), może odwiedzić osobę/rodzinę bez uprzedzenia, jednak w takim przypadku obowiązany jest przedstawić się z imienia i nazwiska i okazać legitymację pracownika socjalnego.
- pracownicy socjalni nie oferują pieniędzy unijnych, nie mogą również pobierać jakichkolwiek pieniędzy od osób, które odwiedzają.