Usługi sąsiedzkie
(Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej)
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu przystąpił do pilotażowego wdrażania usług opiekuńczych sąsiedzkich w ramach ustanowionego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Programu „Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024.
Seniorzy, którzy wymagają wsparcia w formie tego rodzaju usług lub bliscy/znajomi i inne osoby, które widzą potrzebę objęcia kogoś z seniorów takim wsparciem, prosimy o złożenie wniosku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brzegu przy ul Chrobrego 32a.
Usługi sąsiedzkie mogą być realizowane przez 7 dni w tygodniu w wymiarze nieprzekraczającym 14 godzin w tygodniu i obejmują pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno – pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Usługi sąsiedzkie może wykonywać osoba, która spełni następujące wymagania:
- Jest pełnoletnia,
- Nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie,
- Nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie
- Zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie,
- Ukończyła szkolenie z zakresu pierwszej pomocy,
- Została zaakceptowana przez osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie,
- Została zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich.
Z osobą wykonującą usługi sąsiedzkie zawierana jest umowa zlecenie, za wykonanie której przysługuje wynagrodzenie w wysokości najniższego wynagrodzenia za godzinę pracy.
Osoba korzystająca z usług sąsiedzkich jest zobowiązana do ponoszenia za nie odpłatności zgodnie z tabelą określoną w § 2. załącznika do Uchwały Nr LXVII/670/24 Rady Miejskiej Brzegu z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi sąsiedzkie oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat, a także trybu ich pobierania
MOPS w Brzegu jest uprawniony do sprawdzenia sytuacji życiowej osoby ubiegającej się o wsparcie w formie usług sąsiedzkich.
Załączniki:
- Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024
Zarządzenie Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu
Zarządzenie Nr 6 /2024
Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Brzegu
z dnia 25.03.2024r
OFERTA PRACY: PIELĘGNIARKA
OFERTA PRACY: PIELĘGNIARKA
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu zatrudni pracownika na stanowisko:
pielęgniarka
Miejsce wykonywania pracy: Brzeskie Centrum Seniora – Dzienny Dom Pomocy, ul. Piastowska 29, 49-300 Brzeg.
I. Wymagania niezbędne:
1. Wykształcenie: aktualne uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki
II. Wymagania dodatkowe:
1. mile widziane doświadczenie w zawodzie, ukończone kursy, szkolenia w zakresie opieki geriatrycznej, kurs pielęgniarki środowiskowej, kurs pielęgniarki rodzinnej,
III. Ogólny zakres obowiązków:
1. Ocena stanu przyjętego podopiecznego pod względem pielęgniarskim (wstępny wywiad dot. stanu zdrowia);
2. Rozpoznawanie potrzeb zdrowotnych podopiecznych;
3. Sprawowanie opieki medycznej nad pensjonariuszami, poprzez zapewnienie podstawowych świadczeń opiekuńczych:
a) mierzenie ciśnienia,
b) pomoc w utrzymaniu higieny osobistej,
c) udzielanie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach oraz podczas organizacji wydarzeń/imprez.
4. Prowadzenie niezbędnej dokumentacji pielęgniarskiej;
5. Aktywizacja podopiecznych do czynnego udziału w zajęciach terapeutycznych oraz prozdrowotnych;
6. Prowadzenie gimnastyki ogólnorozwojowej dwa razy dziennie w przerwie trwania zajęć terapeutycznych z podopiecznymi;
7. Dbanie o pełne bezpieczeństwo podopiecznych;
8. Prowadzenie dziennika zajęć terapeutycznych;
9. Prowadzenie ćwiczeń usprawniających umysł – ćwiczenia na pamięć, logikę, etc.
10. Prowadzenie apteczki pierwszej pomocy;
11. Szerzenie oświaty zdrowotnej wśród pensjonariuszy oraz poradnictwo medyczne i edukacja zdrowotna;
12. Wykonywanie innych prac zleconych przez Konsultanta ds. polityki senioralnej.
IV. Warunki zatrudnienia:
1. umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na czas określony z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony.
Osoby zainteresowane, spełniające wymagania niezbędne proszone są o kontakt z Brzeskim Centrum Seniora:
49-300 Brzeg, ul. Piastowska 29
tel. 77 404 58 20
Konsultant ds. polityki senioralnej
Marta Habrych
Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej pn.: „Opieka wytchnieniowa”- edycja 2024, finansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.
Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu ogłasza z dniem 04.03.2024r. otwarty konkurs na realizację zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej pn.:
„Opieka wytchnieniowa”- edycja 2024
Na realizację zadania publicznego przez podmiot wybrany w ramach konkursu Gmina Brzeg przeznacza środki finansowe w wys. 252 756,00 zł.
Środki na sfinansowanie Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024r. pochodzą w 100% ze środków FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO.
Termin składania ofert: 25.03.2024r. godz. 9.15
Zarządzenie Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu
Załącznik 1: Ogłoszenie Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu
Załącznik 2: Regulamin pracy komisji konkursowej
Sprawozdanie z wykonania zadania publicznego
Wzór oferty realizacji zadania publicznego
Opieka Wytchnieniowa- edycja 2024r.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu zaprasza mieszkańców Gminy Brzeg do wzięcia udziału w Programie: „Opieka wytchnieniowa" - edycja 2024
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi,
poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej,
Program jest realizowany w formie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego w ośrodku wsparcia oraz w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Realizacja zadania zostanie zlecona organizacji pozarządowej wybranej w drodze konkursu ofert o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Działania podejmowane w ramach Programu mają na celu zapewnić:
W odniesieniu do członków rodziny lub opiekunów osób niepełnosprawnych:
- czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację;
- wzmocnienie osobistego potencjału oraz ograniczenie wpływu obciążeń psychofizycznych związanych ze sprawowaniem opieki poprzez wsparcie psychologiczne lub terapeutyczne;
- podniesienie poziomu kompetencji dotyczących wsparcia osoby niepełnosprawnej poprzez naukę technik wspomagania, pielęgnacji, prowadzenia działań rehabilitacyjnych w warunkach domowych oraz objęcie specjalistycznym poradnictwem w zakresie psychologicznych i społecznych aspektów wsparcia osób niepełnosprawnych, zagadnienia profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.
Programem zostanie objętych 23 osoby z terenu Brzegu w tym: 23 osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi oraz 5 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zajęcia będą odbywać się na terenie gminy Brzeg w obiekcie dostosowanym dla potrzeb osób niepełnosprawnych (18 osób), w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej (3 osoby) oraz w formie pobytu całodobowego (2 osoby) .
Wartość otrzymanego dofinasowania wynosi 264 836,88 zł.
Środki na sfinansowanie Programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024 r., pochodzą w 100% z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Funduszu Solidarnościowego.
Linki:
Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa"–edycja 2024
Karta rozliczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu OW 2024
KLAUZULA INFORMACYJNA- RODO OW 2024
II Gala Seniorzy Seniorom
Już po raz drugi w naszym mieście zorganizowana została gala „Seniorzy Seniorom”, która odbyła się pod honorowym patronatem Burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka. Była to świetna okazja do podsumowania polityki senioralnej prowadzonej przez Gminę Brzeg, a także podkreślenia mnogości działań podejmowanych w kierunku aktywizacji seniorów. Wydarzenie, zorganizowane przez Brzeskie Centrum Seniora odbyło się dziś, 23 lutego 2024 r. na Dużej Scenie BCK.
Wszystkich gości przywitała Marta Habrych – konsultant ds. polityki senioralnej i kierownik BCS. Następnie wyświetlono film podsumowujący działania i wydarzenia podejmowane przez Brzeskie Centrum Seniora, a także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Brzeskie Centrum Kultury czy stowarzyszenia funkcjonujące w ramach „Domu Trzeciego Sektora”. Głos zabrał również Jerzy Wrębiak - Burmistrz Brzegu, który podkreślił, jak ważnym zadaniem brzeskiego samorządu jest otoczenie Seniorów szczególną opieką i zapewnienie jak największych możliwości spędzania czasu. Burmistrz podziękował również wszystkim pracownikom i wolontariuszom za ich zaangażowanie oraz pracę na rzecz najstarszych mieszkańców Brzegu. Galę uświetniły występy artystyczne m.in.: zespołu tanecznego „Saltare” i Fermata, grupy wokalnej Vademecum oraz Duetu Apasjonata
Przypomnijmy, że Gmina Brzeg na bieżąco wspiera seniorów i aktywnie wychodzi naprzeciw ich potrzebom oraz oczekiwaniom. W styczniu 2023 roku Brzeg dołączył do Programu „Gmina Przyjazna Seniorom”, dzięki któremu mieszkańcy naszego miasta w wieku 60+ mają możliwość wyrobienia sobie ogólnopolskiej „karty seniora”, uprawniającej do wielu zniżek. Ponadto co roku przeznaczane są spore środki na zadania związane z realizacją polityki senioralnej. W 2023 roku była to kwota
około 4 800 000 zł
W wydarzeniu uczestniczyli też: Zastępca Burmistrza Tomasz Filipkowski, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Sebastian Matuszewski, Marta Habrych – konsultant ds. polityki senioralnej, kierująca Brzeskim Centrum Seniora, Kierownik Biura Spraw Społecznych i Zdrowia – Anna Owczar, Prezes Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Brzegu – Maria Chlebowska oraz przedstawiciele organizacji samorządowych i środowiska seniorów
BCS: Siłownia umysłu i ciała
W dzisiejszej SIŁOWNI UMYSŁU I CIAŁA zajęcia poprowadziła Marta Dąbrowska z Granit Gym Brzeg uczestnicy praktykowali uważność, uczyli się technik oddechowych oraz relaksacyjnych. Dziękujemy za to ciekawe doświadczenie.